صادرات محصولات نانو” ایران ساخت “افزایش می‌یابد

کسب و کارهای مختلف حوزه همگرا برای ایجاد بازار حمایت‌ می‌شود
مهر ۱۶, ۱۳۹۸
تعاملات شرکت‌های دانش‌بنیان ایران و چین گسترش یافت
آبان ۲۲, ۱۳۹۸

صادرات محصولات نانو” ایران ساخت “افزایش می‌یابد

صادرات محصولات نانو” ایران ساخت “افزایش می‌یابد

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در کنار تلاش برای افزایش توانمندی صنایع برای استفاده از این فناوری در تولید محصولات خود افزایش صادرات محصولات مبتنی بر فناوری نانو ایران ساخت به کشورهای مختلف اولویت ستاد است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه تولید علم در حوزه نانو با سرعتی بیشتر از گذشته ادامه دارد و به دنبال توسعه علمی در این حوزه توسعه فناوری هم در حال انجام است بیان کرد:  رسوخ فناوری نانو در صنایع مختلف موضوعی است که شاهد آن هستیم. در حال حاضر شرکت های صنعتی برای ارتقای محصولات خود، افزایش رقابت پذیری و توسعه بازار رویکرد مناسبی در استفاده از فناوری نانو در صنعت خود دارند.

صنایع در کاربرد فناوری نانو توانمند می‌شوند

سرکار اولویت ستاد را توسعه صادرات در این حوزه دانست و گفت: در کنار تلاش برای افزایش توانمندی صنایع برای استفاده از این فناوری در تولید محصولات خود افزایش صادرات محصولات مبتنی بر فناوری نانو ایران ساخت به کشورهای مختلف از اولویت هایمان است. در حال حاضر نیز محصولات نانو به بیش از ۴۵ کشور دنیا صادر می شود و قطعا با توانمندی و ظرفیت های موجود در کشور شاهد شکوفایی روز افزون آن می شویم. حوزه نانو الیاف، پوشش ها و تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی، مواد پایه نانو و کاربرد فناوری نانو در حوزه آب از بخش های است که صادرات خوبی در آن داریم.

۱۰۰ محصول نانو در حوزه ساختمان تولید شد

وی فناوری نانو را در بخش های مختلف زندگی مردم تاثیرگذار دانست و ادامه داد: در حوزه سلامت با ورود نانو فناوری هزینه های درمان کاهش یافته است و اکنون بیش از ۸۰ محصول در حوزه سلامت تولید شده است. همچنین در بخش ساختمان نیز حدود ۱۰۰ محصول و فناوری وارد بازار شده است. در حوزه پوشاک نیز اتفاقات خوبی رخ داده است که همه این موارد و موارد دیگر نشان دهنده حضور تاثیرگذار فناوری نانو در زندگی مردم است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری همچنین گفت: البته با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری برای توسعه و اولویت قرار دادن کاربرد فناوری نانو در بخش کشاورزی تمرکز خاصی بر این حوزه داریم تا ماندگاری محصولات کشاورزی، تولید آفت کش های غیر سمی با کاربرد فناوری نانو و کودهای نانویی افزایش یابد.

۸۵ آزمایشگاه نانو به دانش آموزان کشور خدمات ارائه می دهند

سرکار در بخش بعدی به آموزش فناوری نانو میان دانش آموزان به عنوان فعالیتی ترویجی یاد و ابراز کرد: موضوع آموزش دانش آموزان دبیرستانی موضوع خوبی است که در ستاد دنبال شد. آموزش عملی و تئوری انجام شد. دانش آموزان در این فرصت با انجام آزمایش های مختلف با فناوری نانو آشنا شدند. در حال حاضر بیش از ۸۵ آزمایشگاه نانو سراسر کشور با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت آموزش و پرورش راه اندازی شده که باعث ارتقای دانش فناوری شده است. البته سایر کشورها نیز از این الگو تبعیت کردند و خواستار راه اندازی این آزمایشگاه ها در کشورشان شدند. با این الگو در چین آزمایشگاه هایی با تجهیزات ایران ساخت راه اندازی شد. در چین ۵  آزمایشگاه راه اندازی شده است و ۵ آزمایشگاه دیگر نیز با انعقاد قرارداد به زودی راه اندازی می شود.

 

برگرفته از سایت علمی و فناوری ریاست جمهوری www.isti.ir