صیانت از بازار مهم‌ترین لازمه رونق اقتصاد دانش بنیان است

حضور شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در نمایشگاه CHTF چین
مهر ۱۰, ۱۳۹۸
دبی میزبان محصولات دانش بنیان ایرانی خواهد شد
مهر ۱۶, ۱۳۹۸

صیانت از بازار مهم‌ترین لازمه رونق اقتصاد دانش بنیان است

سورنا ستاری در گردهمایی صنایع فعالان دانش بنیان و استارتاپ های صنعت فولاد:

صیانت از بازار مهم‌ترین لازمه رونق اقتصاد دانش بنیان است.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری بابیان اینکه اگر به دنبال این هستیم که از سرمایه انسانی، بازار و اقتصاد دانش بنیان کشورمان توسعه و حمایت کنیم تاکید کرد:باید تحولی رقم بزنیم و از بازار کسب و کارهای دانش بنیان، استارتاپ‌ها و تولیدکننده داخلی صیانت کنیم.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صنایع، شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌های حوزه فولاد در آخرین روز از همایش ۳روزه خود میزبان سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری شدند.

ستاری در این همایش انگیزه مندی و بارور جوانان دانش بنیان و استارتاپی را عنصری انگیزه بخش و تحول آفرین در اقتصاد کشور دانست و گفت: وقتی که میدان در اختیار جوانان خلاق، شرکت های دانش بنیان و استارتاپ هایشان قرار می گیرد پیشرفت سرعتی دو چندان می یابد. مشاهده این  تلاش و انگیزه، سرزندگی و باورمندی را به همراه می آورد.

رییس ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت‌ساز،  از گسترده شدن زیست بوم کارآفرینی و نوآوری گفت و ادامه داد: حرکتی تازه و شگفت انگیز در فضای کسب و کار دانش بنیان کشور به راه افتاده است؛ به طوری که حتی دانشگاه های علوم انسانی به حوزه های استارتاپی و دانش بنیان وارد شده اند و زمینه ساز رونق کسب و کارهای دانش و بنیان و استارتاپی موفق و پول سازی را در حوزه هایی چون تولید محتوا، انیمیشن و دیگر حوزه‌های متکی به علوم انسانی ایجاد کرده اند.

میدان دادن به شرکت های دانش بنیان و استارتاپ‌ها و رفع وابستگی

ستاری با تأکید بر این که باید با میدان دادن به شرکت های دانش بنیان و استارتاپ‌ها، سایه وابستگی از صنایع کشور برداشته شود، ادامه داد: با پرهیز از واردات در صنایعی که وابستگی جدی داریم، به شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها کمک کنیم تا وابستگی‌ها را در حوزه هایی مانند تامین غذا و داروی دام طیور، به مزیت صادراتی بدل کنند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه ارزش افزوده اصلی در تولید همین مواد اولیه و فرآورده هایی نهفته است که عمدتاً در تأمینشان وابستگی داریم تاکید کرد:باید خام فروشی را به طور کلی فراموش کنیم، چراکه این رویه، شایسته کشوری با بیش از ۴ونیم میلیون دانشجو و برخوردار از ظرفیت های خارق العاده نیروی انسانی و علمی نیست.

رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان بر لزوم گذار از خام فروشی و خلق ارزش افزوده از نوآوری نیروی انسانی خلاق تأکید کرد و یادآور شد: کشوری که همچنان بر مدار خام فروشی منابع زیرزمینی و خام فروشی حرکت می کند، نیازی به دانشگاه، نوآوری و جوان خلاق احساس نمی کندبنابراین باید به حوزه هایی که به معنای واقعی ارزش افزوده خلق می کند و اشتغال واقعی را به همراه دارد، وارد شویم . در این راه باید مسئولان از یک سو و صاحبان بازار از سوی دیگر  میدان را برای نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان و استارتاپ‌ها باز کنند.

ضرورت گذار از فرهنگ وارداتچی به صادرکننده و تولیدمحور

ستاری، فرهنگ واردات و خام فروشی را دو عارضه مبتلابه کشور و ناشی از سیطره اقتصاد نفت محور دانست و گفت: این عارضه در حوزه های مختلفی از جمله صنایع فولاد و معدن نیز وجود دارد و با شبکه های سازماندهی شده واردات مواجهیم. یک ساختار وارداتچی به واسطه درآمدهای حاصل از خام فروشی شکل گرفته است که باید شرکت های دانش بنیان را در مقابله و رویارویی با این سد مستحکم همراهی کرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری  با بیان اینکه کشورهای توسعه یافته با سازوکارهای مختلف از تعرفه های گمرکی تا حمایت از تولید داخلی، از بازار داخلی خود صیانت کردند و به پیشرفت رسیدند گفت: این در حالی است که در کشور ما شبکه های وارداتچی مشغول فعالیت هستند و سازوکاری برای اصلاح و ایجاد تحول در این رویه وجود ندارد. اگر به دنبال این هستیم که از سرمایه انسانی، بازار و اقتصادمان صیانت کنیم باید به دنبال تحولی در این روند باشیم.

رییس بنیاد ملی نخبگان، فعالان دانش بنیان و استارتاپ ها را مبارزان خط مقدم رویارویی با فرهنگ وارداتچی دانست و گفت: در این مبارزه تمام عیار، شرکت های دانش بنیان و تولیدکنندگان داخلی باید توسط تمام افراد جامعه و مسئولان در تمامی بخش ها به عنوان سربازان خط مقدم این میدان حمایت شوند.

ستاری  افزود: در روزهای نخست عده فعالان این میدان در مقابله با فرهنگ نفتی و وارداتچی اندک بود و کار دانش بنیان را در یک محیط کوچک آغاز کردیم اما اکنون تعداد این شرکت ها و استارتاپ ها به میزان و ابعاد قابل اعتنایی رسیده است. این مبارزه همچنان ادامه دارد تا ساختار کشور از یک کشور وارداتچی به صادرکننده و تولیدکننده تغییر پیدا کند.

گفت و گو با فعالان دانش بنیان و استارتاپ‌های صنعت فولاد

در حاشیه این مراسم، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از نمایشگاه توانمندی‌های فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و استارتاپ‌ها، در حوزه آهن و فولاد دیدن کرد.

در این ۳ روز، ۱۱۱ تفاهم نامه به ارزش بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان، میان شرکتهای دانش بنیان، واحدهای فناور و استارتاپ ها با صنعت فولاد منعقد شد.

این گردهمایی ۳ روزه، از سوم مهرماه سال جاری با هدف توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان، حمایت از تولید داخل و توسعه همکاری‌های فناورانه میان تولیدکنندگان بزرگ و صاحب‌نام صنایع آهن و فولاد کشور و بیش از ۱۱۰ شرکت‌ دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها و فناوران برگزار شد.