معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کشورمان وارد چین شد

تعاملات شرکت‌های دانش‌بنیان ایران و چین گسترش یافت
آبان ۲۲, ۱۳۹۸
«پارک صنعتی سوژو» میزبان دانش بنیان‌ها شد
آبان ۲۲, ۱۳۹۸

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کشورمان وارد چین شد

با هدف توسعه تعاملات علمی، فناوری و دانش‌بنیان

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کشورمان وارد چین شد

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران، در راس هیاتی علمی، فناوری و دانش بنیانی به چین رفت تا همکاری‌های علمی و فناورانه میان دو کشور رونق ببخشد.

ستاری به دعوت رسمی وزیر علوم چین به این کشور سفر کرده است و ۷۰ شرکت دانش بنیان، فناور و خلاق او را همراهی می‌کنند. سفری علمی و فناورانه که گسترش تعاملات میان دو کشور ارمغان آن است. ستاری در این سفر دیدارهایی با وزیر علوم چین و سونگ تائو وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین خواهد داشت.

 

سونگ تائو مرداد ماه سال جاری به ایران سفر کرد و با سورنا ستاری دیدار داشت. او در این سفر ابراز کرده بود که «متوجه شدم ایران نه تنها صادر کننده نفت و گاز است، بلکه در حوزه علم و فناوری نیز پیشرفته است.با وجود تحولات بین المللی و چالش‌ها اما اراده چین برای توسعه روابط با ایران تغییر نکرده است و در شرایط فعلی از توسعه بیشتر روابط با ایران استقبال می کنیم.»

 

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کشورمان در بخش دیگر سفر خود به شهر شنزن می رود. شهری که قطب فناوری اطلاعات چین است. ستاری در نشست تجاری و فناوری میان شرکت های فناور ایرانی و چینی حاضر می شود و سخنرانی می کند. او همچنین فردا ۲۲ آبان ماه همزمان با افتتاح «نمایشگاه فناوری های پیشرفته چین» در این رویداد نیز حاضر می‌شود و با سخنرانی توضیحاتی درباره پیشرفت‌های علمی و فناوری کشورمان و ایجاد زیست بوم فناوری و نوآوری ارائه می‌دهد.

 

این رویداد بیست و یکمین دوره خود را تجربه می کند و ۵۰۰ شرکت چینی به همراه شرکت هایی از ۳۰ کشور دنیا دستاوردهای خود را در حوزه های مختلف همچون خانه هوشمند، رباتیک و لیزر، انرژی، هوا و فضا، سلامت هوشمند و فناوری اطلاعات و ارتباطات به نمایش می گذارند.

 

دیدار با دانشجویان ایرانی که در چین مشغول به تحصیل هستند بخش دیگر برنامه های سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری است.

اقدامات علمی وفناورانه میان دو کشور در این سال‌ها رو به گسترش است.  ایجاد صندوق علمی راه ابریشم بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و آکادمی علوم چین در سفر رئیس جمهور چین در ژانویه ۲۰۱۶ به ایران به امضا رسید و فرآیند اجرای آن نیز بلافاصله آغاز شد.

 

همچنین در آوریل ۲۰۱۷ در سفر معاون نخست وزیر چین به تهران، تفاهم همکاری در خصوص تبادل محققان میان معاونت علمی و فناوری و وزارت علوم و فناوری چین به امضا رسید و به دنبال آن تعدادی از محققان جوان ایران به مرکز تعاملات علم و فناوری وزارت علوم و فناوری چین معرفی شدند.

 

«امضا دو تفاهم‌نامه همکاری بین معاونت علمی و آکادمی علوم چین در سال ۲۰۱۷»

خبر مرتبط:

امضا دو تفاهم‌نامه همکاری بین معاونت علمی و آکادمی علوم چین

چین نخستین شریک تجاری ایران محسوب می‌شود و در یک دهه گذشته این سطح را در روابط حفظ کرده است. همچنین بزرگترین مشتری صادرات غیر نفتی ایران به عنوان عضو اصلی گروه ۱ + ۵ به شمار می‌رودحجم مبادلات تجاری دو کشور ایران و چین در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود که به نسبت سال ۲۰۱۶ حدود ۱۹٫۳ درصد رشد داشته است. پس این سفر فرصتی برای ایجاد همکاری‌های بیشتر علمی و فناورانه و توسعه صادرات شرکت‌های دانش بنیان به چین ایجاد می‌کند. مسیری برای رونق این فعالیت‌ها.

 

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

اخبار مرتبط:

بازدید وزیر امور بین‌الملل حزب کمونیست چین از پارک فناوری پردیس

کمیته مشترک همکاری علمی و فناورانه ایران و چین تشکیل می‌شود/ ایجاد پارک علم و فناوری ایران و چین