دانش‌بنیان‌ها در مسیری هموار محصولات خود را صادر می‌کنند

فناوری‌های نوظهور دیجیتال در کشور توسعه می‌یابد
27 آگوست 2020
دیدار معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و وزیر صنعت و تکنولوژی کنیا؛
30 ژانویه 2021

دانش‌بنیان‌ها در مسیری هموار محصولات خود را صادر می‌کنند

ایده‌های صادراتی در مراکز شتاب‌دهی مستقر می‌شوند و از امکانات مرکز و حمایت‌های بذری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری استفاده می‌کنند. این کار در نهایت ایده‌ها را به استارتاپ‌های صادراتی تبدیل و مسیر ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به بازارهای بین‌المللی را تسهیل می‌کند.

تهران هم پذیرای نخستین مرکز شتاب‌دهی صادرات در کشور شد. این شعبه با همکاری مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران افتتاح شد و راه‌اندازی سه شعبه دیگر در ۳ استان کشور هم در دست بررسی است.

در این همکاری مشترک تامین فضا توسط اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران انجام می‌شود و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم از تجهیز و بهره‌برداری مراکز حمایت خواهد کرد.

رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین گفت: از سوی دیگر این مراکز قرار است مکانی برای استقرار شرکت‌ها، کارگزاران و مجموعه‌های خدمات‌دهنده به شرکت‌های دانش‌بنیان باشد.

به طور مثال کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری، صندوق توسعه صادرات، بانک توسعه صادرات، صندوق ضمانت صادرات ایران، سایر صندوق‌های پژوهش و فناوری فعال در حوزه تامین مالی، شرکت‌های فعال حوزه دیجیتال مارکتینگ و شرکت‌های فعال حوزه تحقیقات بازار می‌توانند ضمن استقرار در این مراکز به شرکت‌های دانش‌بنیان خدماتی برای تسهیل مسیر توسعه صادرات ارائه کنند.

برگزاری نشست‌های تجاری بین شرکت‌های ایرانی و طرف‌های خارجی در محل این مراکز شتاب‌دهی صادرات، برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی، ارائه خدمات منتورینگ و مشاوره توسط شبکه تجار و بازرگانان اتاق به شرکت‌های دانش‌بنیان هم از دیگر خدمات ارائه شده در این مراکز است.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری