صادرات غیرنفتی ایران در نیمسال نخست از مرز ۲۳ میلیارد دلار گذشت.

بررسی پتانسیل های صادراتی ایران به کشور عمان
27 نوامبر 2018
ضرورت توجه به توسعه صادرات شرکت های دانش بنیان
17 دسامبر 2018

صادرات غیرنفتی ایران در نیمسال نخست از مرز ۲۳ میلیارد دلار گذشت.

صادرات غیرنفتی ایران در نیمسال نخست سال جاری از مرز ۲۳ میلیارد دلار گذشت و به ۲۳ میلیارد و ۱۲۳ میلیون دلار رسید.
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از گمرک ایران؛ بر اساس تازه‌ترین آمار گمرک از تجارت خارجی ۶ماهه نخست سال جاری، در این مدت حجم صادرات غیرنفتی ایران به ۵۶ میلیون و ۶۴۴ هزار تن رسیده است که ارزش آن رقمی برابر ۲۳ میلیارد و ۱۲۳ میلیون دلار می‌شود.
به‌ این‌ ترتیب مشاهده می‌شود که تا پایان شهریورماه سال جاری صادرات ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱۳ درصدی از نظر ارزش دلاری داشته است.
از سوی دیگر در همین مدت میزان واردات قطعی کالا به ایران ۱۶ میلیون و ۲۲۰ هزار تن به ارزش ۲۲ میلیارد و ۱۸۲ میلیون دلار بوده است.
واردات ایران در این مدت نسبت به شش‌ماهه نخست سال گذشته ۹ و ۳۰ صدم درصدی از نظر وزنی و ۱۱ و ۹۳ صدم درصدی از حیث ارزش دلاری کاهش داشته است.
*میعانات گازی در صدر صادرات غیرنفتی ایران:
بر اساس این گزارش، اقلام عمده صادراتی ایران در این مدت به ترتیب میعانات گازی به ارزش ۲ میلیارد و ۴۱۸ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۰ و ۴۶ صدم درصد، پروپان مایع‌شده به ارزش یک میلیارد و ۷۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۶۴ صدم درصد، روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به‌جز بنزین به ارزش ۸۶۱ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۷۲ صدم درصد، متانول به ارزش ۶۹۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ درصد بوده است.گزارش گمرک ایران حاکی از آن است که در مدت مذکور ۳۰ و ۳۹ صدم درصد از ارزش کل صادرات ایران مربوط به پتروشیمی‌ها، ۱۰ و ۴۶ صدم درصد مربوط به میعانات گازی و ۵۹ و ۱۶ صدم درصد مربوط به سایر کالاها بوده است.
*قطعات خودرو، مهم‌ترین کالای وارداتی ایران:
همچنین اقلام عمده وارداتی در این مدت، شامل قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل‌سواری ردیف ۸۷۰۳ بنزینی با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی‌سی با ساخت داخل ۱۴ تا کمتر از ۳۰ به‌استثنای لاستیک به ارزش ۹۷۸ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۴۱ صدم درصد، برنج به ارزش ۹۶۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۳۵ صدم درصد، ذرت دامی به ارزش ۹۶۱ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۳۳ صدم درصد، لوبیای سویا به ارزش ۷۰۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۱۸ صدم درصد و الکترود زغالی برای کوره‌ها به ارزش ۲۸۷ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱ و ۲۹ صدم درصد بوده است.
*کالاهای ایران بیشتر به کدام کشورها می‌روند؟
این گزارش حاکی است که در این مدت مهم‌ترین مقاصد صادراتی ایران به ترتیب پنج کشور چین با ۴ میلیارد و ۶۳۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۰ و ۴ صدم درصد، عراق با ۴ میلیارد و ۵۶۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۹ و ۷۴ صدم درصد، امارات متحده عربی با ۴ میلیارد و ۶۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۷ و ۵۷ صدم درصد، افغانستان با یک میلیارد و ۶۶۸ میلیون دلار و سهم ارزشی ۷ و ۲۲ صدم درصد و هند با یک میلیارد و ۲۵۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۴۳ صدم درصد بوده‌اند.
*عمده‌ترین صادرکنندگان کالا به ایران:
اما در مقابل واردات عمده کالاها به ایران نیز در شش‌ماهه نخست سال جاری به ترتیب از پنج کشور چین با ۵ میلیارد و ۵۰۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۴ و ۸۰ صدم درصد، امارات متحده عربی با ۳ میلیارد و ۱۵۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۴ و ۲۴ صدم درصد، جمهوری کره با یک میلیارد و ۴۳۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۶ و ۴۶ صدم درصد، هند با یک میلیارد و ۳۷۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۶ و ۱۹ صدم درصد و آلمان با یک میلیارد و ۱۷۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۲۹ صدم درصد انجام‌ شده است.

منبع: سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری www.isti.ir