🔹نشست بررسی ظرفیت های صادراتی ۱۲ کشور🔹

🔹رونمایی از دستاوردهای فنی و تخصصی حوزه علوم شناختی با حضور معاونت محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری در خانه ی نوآوری و فناوری ایران iHiT🔹
2 فوریه 2022
بازار بزرگ آمریکای لاتین میزبان محصولات ایران ساخت می‌شود؛ اعزام یک هیات تجاری و فناوری به ونزوئلا
31 جولای 2022

🔹نشست بررسی ظرفیت های صادراتی ۱۲ کشور🔹

 

روز سه شنبه چهارم بهمن ماه، نمایشگاه دائمی محصولات دانش بنیان صادراتی (iHiT) میزبان هیاتی متشکل از تجار ۱۲ کشور از اقصی نقاط جهان بود. در این بازدید که با حضور ریاست محترم مرکز تعاملات بین الملل علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آقای قلعه نوی و مدیر کل  محترم توسعه کسب و کار بین الملل این مرکز صورت پذیرفت؛ طرفین به بررسی توانمندی ها و ظرفیت های صادراتی محصولات و خدمات شرکت های دانش بنیان و خلاق پرداختند. تجار حاضر در این نشست از کشورهای اوگاندا، سودان، نیجر، نیجریه، تاجیکستان، ساحل عاج، گینه، تانزانیا، آذربایجان، افغانستان و قزاقستان بودند.

در این نشست آقای قلعه نوی ضمن خوش آمدگویی به بیان پتانسیل های بالقوه و بالفعل زیست بوم دانش بنیان در تامین نیازهای داخلی و خارجی و پیشرفت های صورت گرفته در این حوزه پرداختند. رئیس مرکز تعاملات بین الملل علم و فناوری افزودند در واقع مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری، امور بین المللی معاونت علمی را در بخش توسعه ی کسب و کارهای این حوزه  عهده دار است؛ آقای قلعه نوی همچنین افزودند ماموریت های ترسیم شده مرکز را در سه بخش کلی می توان محورهایی چون حمایت از توسعه صادرات و خدمات دانش بینان، توافقات و همکاری های حوزه فناوری در سطوح دولتی و کمک به نیروهای متخصص توانمند خارجی و اهدای تسهیلات دانست.

ایشان در تشریح نحوه عملکرد مرکز در توسعه صادرات و خدمات دانش بنیان با اشاره به طیف گسترده ای از محصولات و خدمات دانش بنیان، همکاری و اطلاع رسانی تجار را درخصوص بسترهای صادراتی و نیازهای کشورهای هدف خواستار شدند. ایشان همچنین به ظرفیت انتقال خطوط تولید و یا برگزاری آموزش های تخصصی فرآیند صادرات متناسب با هریک از حوزه های فناوری ستادهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به عنوان بخشی از خدمات مرکز اشاره نمودند و گفتند این خدمات می تواند براساس سیستم فناوری و نیازهای هر کشور شاخه های مختلفی داشته باشد. ایشان در بخش دیگر از سخنان خود به امکان انعقاد توافقات و تعاملات میان کشورها در سطوح دولتی برای فراهم آوردن منابع مالی و زیرساخت های پروژه ها پرداختند. در بخش سوم نیز فراوانی خدمات ارائه شده به نیروهای خارجی از قبیل اعطای تسهیلات، آموزش، شتابدهی فرآیند صادرات و فناوری های نوآورانه تجارت و ظرفیت شکل دهی این دست خدمات به صورت دو طرفه و با همکاری دوجانبه تبیین گردید. آقای قلعه نوی در پایان سخنان از اقدامات صورت گرفته در این خصوص مانند برگزاری کارگاه های ویژه رایزنان اقتصادی وزارت امور خارجه و دوره های برگزار شده برای میهمانان از کشورهای همسایه سخن گفتند. در ادامه نشست تجار مدعو به بیان دیدگاه های خود در همکاری تجاری با ایران و زمینه های کشف نشده پرداختند. بررسی مشکلات بازار ایران و منطقه آفریقا از دیگر موضوعاتی بود که توسط میهمانان مطرح شد. آقای قلعه نوی مسئله را در عدم ورود تجار ایرانی به بازارهای آفریقا، نبود شناخت آنان از این بازارها دانستند و راه حل مربوطه را برنامه هایی همچون بیفگراد که با هدف معرفی و آگاهی بخشی تجار دو طرف نسبت به ظرفیت ها و ابعاد بازارها و کادرسازی تخصصی برای توسعه بازار شرکت های دانش بنیان طراحی شده است دانستند. در پایان گفتگوها طرفین بر تقویت ارتباطات و افزایش سطح همکاری ها تاکید نمودند و اجرای برنامه بیفگراد را نمونه خوبی از برنامه های شتابدهی در عرصه بازارسازی شرکت های دانش بنیان اعلام نمودند.

 

گزارش از خانه نوآوری و فناوری صادراتی ایران (iHiT)